Informacja dotycząca ogólnych zasad podłączania do kanalizacji w Łochowie

Informacja dotycząca ogólnych zasad podłączania posesji w miejscowości Łochowo
do gminnej kanalizacji sanitarnej

 Podłączenie do kanalizacji sanitarnej może być wykonane przez Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Sp. z o.o. (ZWiUK) w Białych Błotach lub innego wykonawcę.

Informacja dotycząca ogólnych zasad podłączania posesji w miejscowości Łochowo
do gminnej kanalizacji sanitarnej

 Podłączenie do kanalizacji sanitarnej może być wykonane przez Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Sp. z o.o. (ZWiUK) w Białych Błotach lub innego wykonawcę.

I.  W przypadku wykonania robót budowlanych przez:

a)    ZWiUK należy złożyć zlecenie w siedzibie Spółki oraz ustalić możliwy termin realizacji.

b)    innego wykonawcę należy zawrzeć z nim umowę na wykonanie robót budowlanych podłączenia kanalizacji sanitarnej od budynku do studzienki rewizyjnej znajdującej się na działce Inwestora stanowiącej zakończenie istniejącego przyłącza kanalizacyjnego oraz ustalić zasady prowadzenia robót budowlanych.

  1. W przypadku użytkowania zbiornika bezodpływowego (zwanego potocznie szambem) właściciel nieruchomości zobowiązany jest do jego opróżnienia, likwidacji lub przeznaczenia na cele niezwiązane z odprowadzaniem ścieków sanitarnych, np.  zbiornik na wody deszczowe, przy czym zbiornik musi być trwale odłączony od kanalizacji sanitarnej.
  2. Podłączenie do kanalizacji sanitarnej zaleca się wykonać z rur PVC średnicy Ø160 prowadzonych ze spadkiem 1,5% w kierunku istniejącej studzienki rewizyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi (wg PN-92/B-01707) oraz zasadami wiedzy technicznej.
  3. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.) zabronione jest wprowadzanie ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.
  4. Po wykonaniu podłączenia kanalizacji od studzienki do budynku, przed jego zasypaniem należy niezwłocznie zgłosić do ZWiUK gotowość sprawdzenia technicznego w/wym. podłączenia przez pracownika ZWiUK.  Po sprawdzeniu podłączenia z wynikiem pozytywnym należy zlecić uprawnionemu geodecie wykonanie mapy inwentaryzacji geodezyjnej.
  5. W celu zawarcia umowy na odprowadzanie ścieków do gminnej kanalizacji sanitarnej pomiędzy właścicielem posesji a ZWiUK, należy w siedzibie ZWiUK złożyć wypełniony wniosek o odbiór techniczny podłączenia wraz z mapą inwentaryzacji geodezyjnej.
  6. W przypadku korzystania z własnych ujęć wody, należy zwrócić się do ZWiUK z wnioskiem o jego opomiarowanie oraz podpisanie umowy na odprowadzanie ścieków do gminnej kanalizacji sanitarnej.
  7. W przypadku uszkodzenia przyłącza kanalizacyjnego (w tym studzienki kanalizacyjnej) podczas wykonywania podłączeń przez firmę zewnętrzną lub Inwestora należy fakt ten bezzwłocznie zgłosić do ZWiUK i naprawić szkody na koszt własny pod nadzorem pracownika Spółki.

II. Przewidywany termin rozpoczęcia procesu podłączania posesji do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej w Łochowie to II – III kwartał 2015 r. (po odbiorze końcowym inwestycji i przekazaniu do eksploatacji kanalizacji sanitarnej wykonanej wg projektu pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lisi Ogon i Łochowo – etap III” w ramach działania I.1: Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM priorytet I: Gospodarka wodno-ściekowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013).

III. Wszelkie niezbędne informacje oraz druki dotyczące przyłączania się do kanalizacji dostępne są na stronie internetowej www.zwiuk.pl lub w siedzibie spółki ZWiUK ul. Betonowa 1A Białe Błota w godzinach poniedziałek – środa – czwartek – 7:00 – 15:00, wtorek 7:00 – 16:00, piątek 7:00 – 14:00 oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Białe Błota www.bialeblota.pl .

 

UWAGA: Powyższe zasady nie dotyczą właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali udział
w programie „Budowy podłączeń do kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łochowo” finansowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czynności o których mowa powyżej będą realizowane w ramach umów cywilno-prawnych zawartych pomiędzy właścicielami nieruchomości a ZWiUK Sp. z o.o.